Sıkça Sorulan Sorular

Bakteriyel ürün nedir?

Bakteriyel ürünler, faydalı mikroorganizmaların özelliklerine göre değişik alanlarda kullanılmasını sağlayan ürünlerin genel adıdır. Prensip olarak, bu ürünler faydalı mikroorganizmaların yüksek konsantrasyonda üretilmesinden sonra katı veya sıvı ortamda stabilize edilmesi ile üretilir. Bakteriyel ürünler ziraat, hayvancılık, atık giderimi, kompostlama, halk sağlığı, geri dönüşüm, biyoremediasyon, biyoaugmentasyon, toprak şartlandırma gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. Kimyasal ürünlere kıyasla tamamen doğa dostudur ve birçok noktada kimyasal ürünlere kıyasla daha iyi sonuçlar vermektedir.

Bakteriyel ürünler nasıl çalışır?

Bakteriyel ürünlerin temel çalışma prensibi faydalı mikroorganizmaların ortama verilmesidir. Mesela ortamda petrol atıkları var ise ve bakteriyel ürün ile ortama petrol ürünlerini sindiren mikroorganizmalar aşılanırsa, bu mikroorganizmalar kendilerine uygun ortam bulduklarından aşılandıkları ortamda hızla büyürler ve petrol atıklarını hızla sindirerek zararsız bileşiklere çevirirler. Bu sayede petrol atığından kurtulunmuş olur.

Bakteriyel ürünler sağlığa zararlı mıdır?

Mikroorganizmalar da kendi içinde güvenlik sınıflarına ayrılır. Sınıf I zararsız bakteriler grubudur. Bakteriyel ürünlerin içindeki mikroorganizmalar Sınıf I’e aittir ve tamamen zararsızdırlar. Ürünle bir şekilde temas ettiğinizde elinizi yıkamanız yeterlidir. Sadece gözünüze veya açık yaraya bulaştığında su ile iyice temizlemek gerekmektedir. Bunu ise sadece ürünün içinde bulunan az miktarda kimyasalın tahrişe neden olmaması için yapmamız gerekir.

Bakteriyel ürünler çevreye zararlı mıdır?

Bakteriyel ürünler bırakalım çevreye zararlı olmayı, çevreye ciddi manada faydalı ürünlerdir. Mesela; bir foseptik tankına bakteriyel ürün uygulamak çamur ve koku miktarını azalttığı gibi, biyolojik arıtımı foseptiğinizde başlattığından atıklarınızı foseptiğin içinde doğaya daha zararsız hale getirecektir. Diğer bir örnek vermek gerekirse; sivrisineklerden kurtulmak için kimyasal ilaçlar yerine bakteriyel larvasitler kullanıldığı durumlarda, doğaya tamamen dost ve tamamen geri dönüşebilir bir ürün kullanarak sivrisinek sorunu ortadan kaldırılabilir.